Przewódcy światowi na forum w Pekinie. Z Europy obecni na forum to Władimir Putin i Wiktor Orbán. Pekin zaczyna być nowym centrum świata dla rozwijających ambitnych państw.

Chiny są gospodarzem trzeciego międzynarodowego forum skupionego wokół polityki ustalonej przez prezydenta Xi Jinpinga – Inicjatywy Pasa i Szlaku, która w ciągu ostatnich 10 lat zbudowała infrastrukturę na kontynentach, obciążając zadłużeniem niektóre mniejsze kraje.

Forum sprowadza do Pekinu lawinę dyplomacji, w której uczestniczy co najmniej 20 szefów państw i rządów, pochodzących głównie z rynków rozwijających się w Azji Południowo-Wschodniej i Południowej, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Oto kilku kluczowych przywódców odwiedzających Pekin oraz przegląd zaangażowania ich krajów w projekty „Pasa i Szlaku”.

Władimir Putin, Prezydent Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin przybył we wtorek do Pekinu podczas swojej pierwszej podróży poza teren byłego Związku Radzieckiego od czasu wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania w marcu w związku z jego rzekomym udziałem w masowych uprowadzeniach dzieci z Ukrainy.

Wizyta Putina podkreśla wsparcie gospodarcze i dyplomatyczne Chin dla Moskwy w obliczu izolacji spowodowanej wojną na Ukrainie. W wywiadzie dla chińskich mediów państwowych przed wizytą Putin określił projekty BRI – które USA nazwały „pułapką zadłużenia” dla mniejszych krajów – jako „chęć współpracy” Chin na arenie globalnej.

Rosja dążyła do przekierowania handlu do Azji po wykluczeniu jej przez Unię Europejską w związku z wojną na Ukrainie. Handel między Chinami a Rosją wzrósł w pierwszej połowie roku o 30% i według rosyjskiego rządu oczekuje się, że w tym roku przekroczy 200 miliardów dolarów (190 miliardów euro).

Jednym z priorytetów Rosji w zakresie wspólnych projektów infrastrukturalnych z Chinami jest budowa rurociągu Siła Syberii-2, który ma przebiegać przez Mongolię i umożliwić Moskwie sprzedaż większej ilości gazu ziemnego do Chin.

Viktor Orbán, premier Węgier

Premier Węgier Viktor Orbán jest jedyną głową państwa lub rządu UE, która uczestniczy w forum „Pasa i Szlaku”. Doniesienia węgierskich mediów z zeszłego miesiąca sugerowały, że wspierany przez Chiny projekt kolejowy łączący Budapeszt z Belgradem napotkał problemy i Chiny wstrzymają finansowanie. Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi na początku tego miesiąca powiedział swojemu węgierskiemu odpowiednikowi, że projekt będzie kontynuowany zgodnie z planem.

Udział Orbána jako jedynego przywódcy UE w tym wydarzeniu kontrastuje z edycją forum z 2019 r., w której uczestniczył ówczesny premier Włoch Paolo Gentiloni, zaraz po formalnym przystąpieniu Włoch do inicjatywy. W tym roku Włochy zasygnalizowały zamiar wycofania się z programu, ponieważ główne projekty infrastrukturalne wspierane przez Chiny nie zostały zrealizowane, a deficyt handlowy Włoch z Chinami wzrósł ponad dwukrotnie, do 48 miliardów euro od 2019 roku.

Ranil Wickremesinghe, prezydent Sri Lanki

Sri Lanka, obok Zambii, jest jednym z krajów, które nie wywiązały się ze swoich zobowiązań wobec Chin i innych międzynarodowych pożyczkodawców. Były prezydent kraju Gotabaya Rajapaksa ustąpił ze stanowiska w lipcu 2022 r. w wyniku protestów związanych z gwałtownie rosnącą inflacją i poważnym kryzysem gospodarczym.

Sri Lanka uzyskała dostęp do chińskiego finansowania na budowę autostrad, portu, lotniska i elektrowni węglowej, pociągając za sobą dług w wysokości 7 miliardów dolarów. W ramach swoich wysiłków na rzecz spłaty Pekinu, z Kolombo przekazano Chinom kontrolę nad strategicznym portem, co jest często przywoływanym przez krytyków BRI przykładem chińskiej dyplomacji „pułapki zadłużenia”.

W zeszłym tygodniu Sri Lanka osiągnęła porozumienie z Import-Export Bank of China w sprawie pokrycia około 4,2 miliarda dolarów tego długu w ramach szerszego planu restrukturyzacji obejmującego umowy z innymi międzynarodowymi wierzycielami, w tym Indiami i Japonią.

Prezydent Sri Lanki Ranil Wickremesinghe, który objął urząd w zeszłym roku, uczestniczy w forum w ramach swojej pierwszej oficjalnej podróży do Chin. Oczekuje się, że odbędzie dwustronne spotkanie z Xi.

William Ruto, prezydent Kenii

Jednym z kluczowych projektów BRI w Afryce jest kolej Mombasa-Nairobi, rozciągająca się na długości 592 km i łącząca największy port Kenii ze stolicą. Otwarty w 2017 r. Chiny zachwalają projekt jako historię sukcesu, twierdząc, że wspomógł wzrost gospodarczy Kenii. Jednak prace na drugim odcinku linii kolejowej, która miała dotrzeć do sąsiedniej Ugandy i obsługiwać inne kraje śródlądowe, zostały wstrzymane po wycofaniu się Kampali i wybraniu zamiast Chin,  partnerstwo z turecką firmą. Według danych krajowych Kenia jest winna Chinom około 6 miliardów dolarów. Oczekuje się, że prezydent William Ruto zbada możliwości finansowania pozostałego odcinka linii kolejowej podczas szczytu Pasa i Szlaku.

Joko Widodo, prezydent Indonezji

W Azji Południowo-Wschodniej jednym z najważniejszych projektów BRI była budowa 142-kilometrowej szybkiej kolei łączącej stolicę Indonezji, Dżakartę, z gospodarczym centrum Bandung. Na początku tego miesiąca prezydent Indonezji Joko Widodo zainaugurował projekt finansowany przez Chiny o wartości 7,3 miliarda dolarów.
Oczekuje się, że spotka się z Xi i omówi plan przedłużenia linii kolejowej do miasta Surabaya o około 700 kilometrów, a także nowe potencjalne inwestycje w projekty i handel energią odnawialną.

Alberto Fernández, Prezydent Argentyny

We wtorek do Pekinu przybył także prezydent Argentyny Alberto Fernández. Argentyna jest jednym z krajów, które dołączyły do ​​BRI stosunkowo niedawno, bo w 2022 r., poszukując chińskich inwestycji w takich obszarach jak kolej, energia jądrowa, energia słoneczna i wodna, rolnictwo i infrastruktura cyfrowa. Argentyna zwróciła się do Chin o pełne sfinansowanie nowej elektrowni jądrowej o wartości 8,3 miliarda dolarów.

Według ekspertów Chiny skupiają się w Ameryce Łacińskiej na ekologicznych technologiach i wydobyciu minerałów. Jak wynika z badań Facultad Latinoamericana de Ciencias Sociales w Buenos Aires, chińskie firmy zaangażowane są w dziesiątki projektów wydobycia litu w Argentynie i Chile.

https://www.euronews.com/2023/10/17/here-are-the-key-leaders-joining-the-belt-and-road-forum-and-their-beijing-wish-lists