Rynek złota może odnotować nowy ogromny impet, ponieważ świat może zobaczyć nowy typ standardu złota. BRICS szykuje nową walutę. Oficjalne ogłoszenie w sierpniu na szczycie BRICS, w RPA.

Najnowsze wiadomości nadają nowy rozmach trwającemu trendowi de-dolaryzacji rozwijającemu się w światowej gospodarce. Od połowy 2022 r. banki centralne na całym świecie kupują złoto w historycznym tempie, częściowo po to, aby zdywersyfikować swoje rezerwy i oddalić je od dolara amerykańskiego.

Dla wielu analityków waluta oparta na złocie jest kolejną ewolucją tego procesu. Wielu analityków postrzega niedawne zakupy złota przez Chiny jako próbę nadania juanowi międzynarodowej wiarygodności.
Jednocześnie użycie przez rząd USA dolara amerykańskiego jako broni przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę stworzyło pewną geopolityczną niepewność wśród niektórych narodów sprzymierzonych z Rosją.

Chociaż perspektywa waluty BRICS opartej na złocie zapewni znaczące wsparcie dla złota, niektórzy analitycy spodziewają się, że minie trochę czasu, zanim wpływ będzie odczuwalny na rynku.

Thorsten Polleit, główny ekonomista Degussa (firma zajmujaca się obrotem drogich metali) , powiedział, że chociaż ogłoszenie jest krokiem we właściwym kierunku, do urzeczywistnienia pozostaje jeszcze długa droga.
„Na pierwszy rzut oka nowa jednostka transakcyjna, poparta złotem, brzmi jak dobry pieniądz – i może to być przede wszystkim poważne wyzwanie dla hegemonii dolara amerykańskiego” – powiedział w ekskluzywnym komentarzu dla Kitco News.

Polleit dodał jednak, że diabeł tkwi w szczegółach.
„Aby nowa waluta była tak dobra jak złoto, naprawdę solidna waluta, musi być wymienialna na złoto na żądanie. Nie jestem pewien, czy o to właśnie chodzi w Brazylii, Rosji, Indiach, Chinach i RPA” – powiedział. . „Używając złota jako pieniądza, jednostka rozliczeniowa byłaby prawdziwym przełomem, bez wątpienia. Mogłaby doprowadzić do gwałtownej dewaluacji wielu walut fiducjarnych w stosunku do żółtego metalu (w tym walut fiducjarnych BRICS) i może katapultować ceny towarów wyrażone w fiat waluty. Może to być szokiem dla globalnego systemu pieniądza fiducjarnego. Nie jestem pewien, czy właśnie to chcą osiągnąć BRICS”.

Polleit dodał, że inną opcją dla narodu BRICS byłoby utworzenie nowego banku do finansowania handlu zagranicznego, który wymagałby posiadania złota jako kapitału.

„W zamian za ten zapas złota nowy bank mógłby, powiedzmy, udzielać eksporterom pożyczek finansowych i emitować„ nową walutę ”; lub eksport BRICS będzie sprzedawany za„ nową walutę ”i / lub złoto” - powiedział. „Myślę, że uczciwie jest powiedzieć, że jest za wcześnie, aby dojść do ostatecznego wniosku, do którego nas to doprowadzi – potrzebujemy więcej szczegółów”.

Naeem Aslam, dyrektor ds. inwestycji w Zaye Capital Markets, powiedział, że chociaż może to zapewnić długoterminowe wsparcie dla złota, metal szlachetny nadal boryka się z krótkoterminowymi wyzwaniami. On dodał,  że pomimo ogłoszenia, świat wciąż jest daleki od ujrzenia waluty opartej na złocie.

„Ale to nie znaczy, że nie można tego w ogóle osiągnąć” – powiedział. „Na razie wszelkie dodatkowe pozytywne wiadomości na ten temat z pewnością mogą pomóc cenie złota, ale co ważniejsze, inwestorzy będą teraz koncentrować się na danych CPI w USA, które mają zostać opublikowane w przyszłym tygodniu”.
Inni analitycy mają duże wątpliwości co do ogłoszenia.

„Mówienie o walucie BRICS zabezpieczonej złotem wydaje się być  halowym  echem. Nie mają tyle złota, aby w znaczący sposób zabezpieczyć walutę” – powiedział Marc Chandler, dyrektor zarządzający Bannockburn Global Forex. „Czy nie nauczyliśmy się niczego z doświadczeń UGW z unią walutową bez polityki fiskalnej junia. Podkoloruj bardziej, bo jestem głęboko sceptyczny”.

Wielu analityków spekuluje na temat nowej globalnej waluty, która rzuci wyzwanie roli dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej. Pod koniec marca były główny ekonomista Goldman Sachs, Jim O'Neill, napisał w artykule opublikowanym w Global Policy Journal, że dominacja dolara destabilizuje globalną politykę pieniężną. Dodał, że waluta BRICS, rzucająca wyzwanie dominacji dolara amerykańskiego, przyniosłaby stabilność światowej gospodarce.

"Każde rozpoczęte działanie Zarządu Rezerwy Federalnej;  okresy zacieśniania polityki monetarnej lub odwrotnie, luzowania, konsekwencje dla wartości dolara i efekty domina były dramatyczne” – powiedział.

https://www.kitco.com/news/2023-07-07/Russia-confirms-BRICS-will-create-a-gold-backed-currency.html