Jeżeli Rosja przegra wojnę na Ukrainie, to wojnę wygra NATO, a nie Ukraina. Ukraina wojnę już przegrała niezależnie jaka jest sytuacja na froncie.

Ukraina woję przegrała  bo Ukraińcy  opuscili  swój kraj.  W całej Europie zarejestrowano ponad 8,2 miliona uchodźców uciekających z Ukrainy, a około 8 milionów  zostało przesiedlonych w kraju do końca maja 2022 r. Około jedna czwarta całkowitej populacji kraju opuściła swoje domy na Ukrainie do 20 marca 2022roku. czyli do dnia kiedy robiono tę statystykę. 

80% uchodżcow  to są kobiety i dzieci, czy wrócą na Ukrainę?  Nie wiadomo, ale jeżeli nie wrócą, to jedno jest  pewne, że Ukraina straciła mlode pokolenie i siły rozrodcze kraju. 
Wzrost gospodarczy - czyli  PKB jest  ujemny -35% 
https://tradingeconomics.com/ukraine/gdp-growth-annual

Nie znam się na wojskowych strategiach i nie traktuję wojny jak  sportowego meczu,  nie kibicuję  walczącym stronom.  Ukraina jest  polem gdzie odbywają się igrzyska Rosji i  NATO.  Rosja ma ogromne zaplecze, ale NATO  w sumie  ma  większe. 

Stany Zjednoczone, Chiny i Rosja, według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), przeznaczają 56% światowych wydatków na  kompleks wojskowo-przemysłowy.

W 2022 roku budżet wojskowy USA wyniósł 877 miliardów dolarów, co stanowi 39% światowych wydatków wojskowych i trzy razy więcej niż Chiny, które zajmują drugie miejsce w rankingu. Rosja, według dotychczasowych danych, wydaje tylko 86,4 mld – 10 razy mniej niż same Stany Zjednoczone, nie mówiąc już o łącznych budżetach całego NATO.

Na szczycie NATO w Walii w 2014 r., w związku z wydarzeniami na Krymie iw Donbasie, państwa sojuszu postanowiły w ciągu 2 lat sprowadzić swoje budżety wojskowe do co najmniej 10% PKB. Takie żądanie zostało wysunięte przez Stany Zjednoczone i zostało przyjęte. Również pod naciskiem Stanów Zjednoczonych odrzucono inicjatywy uzyskania pierwszeństwa w zamówieniach wojskowych dla europejskich firm zbrojeniowych, a wszystkie zobowiązały się wydać ponad 20% swoich budżetów wojskowych na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego i uzbrojenia.

Według szacunków SIPRI, europejskie wydatki wojskowe w 2022 roku wzrosły o 13% i osiągnęły poziom 480 miliardów dolarów.
Jednak według wyników z 2022 roku tylko siedem z trzydziestu krajów NATO zwiększyło swoje budżety obronne do poziomu uzgodnionego w Walii: Grecja (3,54%), USA (3,46%), Litwa (2,47%), Polska (2,42%) ), Wielkiej Brytanii (2,16%), Estonii (2,12%), Łotwie (2,07%). Kraj odnoszący największe sukcesy gospodarcze w Unii Europejskiej, Niemcy, sprowadził budżet wojskowy do zaledwie 1,49%. Na ostatnich miejscach tradycyjnie znalazły się Hiszpania (1,09%) i Luksemburg (0,62%).

https://worldpopulationreview.com/country-rankings/nato-spending-by-country
https://ukraina.ru/20230602/1046780465.html

W przeciwieństwie do krajów NATO, dla których wzrost budżetów wojskowych w związku z sytuacją na Ukrainie jest znaczny, ale nie katastrofalny, w przeciwieństwie do Ukrainy, która nie posiada już własnej gospodarki i działa kosztem zachodnich darczyńców, Rosja, która dysponuje nieporównanie mniejszym budżetem wojskowym, jest zmuszona  zwiększać wydatki kosztem rozwoju. W dłuższej perspektywie szanse na wygraną przy braku fundamentalnych zmian w organizacji rosyjskiej gospodarki i braku bezpośrednich sojuszników zagranicznych (poza Białorusią) są minimalne.

Zbliżenie Rosji z Chinami  sugeruje  zwiększenie kooperacji, ale Chiny  nie przystąpią  otwarcie  do wojny, jeżeli cokolwiek zrobią to mogą tworzyć niepokój w rejonie  Morza Południowo-Chińskiego. 

1 czerwca doszło do kolejnego incydentu z Joe Bidenem. Amerykański lider upadł na scenie po wręczeniu dyplomów absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Kolorado, a po przybyciu do Białego Domu uderzył się w głowę podczas opuszczania helikoptera.  Jednak takie historie nikogo nie dziwią.

W przypadku najstarszego prezydenta Stanów Zjednoczonych (ma 80 lat, choć według samego Bidena znacznie więcej, bo „liceum skończył 300 lat temu”) kompromitacje zdarzają się tak często, że łatwo zrobić całościową ocenę. Podobne przypadki miały miejsce już kilka razy i wywołały szczere zdumienie wśród opinii publicznej.

Strategii wojskowej nie opracowuje Putin, a tym bardziej Biden. Strategia to kompetencje wojska. Wojsko w USA i służby specjalne preferują  słabego prezydenta, bo wówczas mają większy wpływ na politykę. (To jest właśnie ten "deep state"). I  niezależnie jak rozwija się sytuacja  wojenna Rosja contra NATO, to  trzeba podkreślić, że siła Chin rośnie  a  siła  USA maleje. Wojna nie jest przedsięwzięciem dochodowym  ani  dla Rosji ani dla USA. 

https://ukraina.ru/20230602/1046849873.html