Rosja zdobyła Bachmut... i podobno nie jest to wielkie zwycięstwo. A co zdobyły USA w tym czasie ponosząc takie nakłady na ukraińską wojnę? A co zdobyła Polska chroniąc Ukraińców?
Zelensky w Japonii długo zaprzeczał  temu, że Bachmut jest  zajęty przez rosyjskie wojsko, w końcu  stało się jasne, kiedy przyznał, że chodzi o ten Bachmut "co jest w sercach ukraińskich". 

Wyczytałam, że na Eurowizji  piosenkarka  reprezentująca Izrael  nie omieszkała  zarzucić Polakom, że wymordowali  jej rodzinę. I chociaż używanie terminów takich jak „polskie obozy śmierci” i „polski Holokaust” jest historycznie niepoprawne,  nadal jest powszechne w różnych publikacjach i powtarzane przez znane osobistości i celebrytów.

Noa Kirel, która reprezentowała Izrael na Konkursie Piosenki Eurowizji, wywołała kontrowersje, sugerując, że Polacy byli odpowiedzialni za Holokaust podczas II wojny światowej. Dowiedziawszy się, że otrzymała 12 punktów od polskiego jury, piosenkarka stwierdziła: „Otrzymać 12 punktów od Polski po tym, jak prawie cała rodzina Kireli została zamordowana w Holokauście — to prawdziwe zwycięstwo!”

https://rmx.news/poland/poles-outraged-by-israeli-eurovision-singers-remarks-on-the-holocaust/

Trzeba tylko uważać aby polskie  wysiłki w chronieniu  Ukraińców  nie skończyły się tym samym. 

Dlaczego?
Ano dlatego, że przy pierwszym lepszym konflikcie między  polskimi obywatelami, a Ukraińcami, fakt  Rzezi Wołyńskiej będzie podniesiony. Ludzkie emocje zawsze biorą górę  nad  rozsądkiem. Jest  bardzo łatwo użyć  argumentu, że "Polska robi łaskę Ukrainie" a  życie  na tym "co laska" jest bardzo przykre. 
A ta wymiana zdań z ukraińskim ambasadorem jest już  oficjalnym tego początkiem. 

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2023-05-20/lukasz-jasina-chce-przeprosin-od-zelenskiego-ambasador-ukrainy-godne-ubolewania/

Polska rusofobia też ma swoje początki w  dominacji rosyjskiej  nad  Polską i Polakami.  Podobnie  czują  Polacy  po "wizycie"  w Niemczech.  Przecież  nikt ich do Niemiec  na siłę nie ciagnął.  

Prezydent Zelenski w  Japonii  w Hieroszymie  odwiedził  pomnik upamiętniający  tragedię  miasta  i  zauważył, że  Bachmut jest  dzisiejszą Hieroszymą.  Szkoda, że nie dodał, że oba miasta  są ofiarami  amerykańskiej polityki. 

https://www.france24.com/en/europe/20230521-%F0%9F%94%B4live-volodymyr-zelensky-s-presence-at-the-g7-is-a-way-to-build-peace-says-emmanuel-macron

Tu na NEonie w dyskusjach pojawiają się  krytyczne opinie   Strełkowa o polityce dzisiejszych władz Rosji. Problem w tym, że Strełkow jest  emerytem na koszt Rosji i  to Putin go dzisiaj chroni. Pomijam już fakt, że publiczna krytyka władzy  w momencie  akcji wojennych nie przystoi  oficerowi  wojskowymu, szczególnie, kiedy jest dekownikiem.   Tak, bycie "na łasce" jest przykre i rodzi niewdzięczność.Aby mieć  szerszą wiedzę na ten temat rosyjskich zwycięstw na Ukrainie sięgniemy do BBC. 

Brytyjczycy, ktorzy płacą  na Ukrainę  wielki haracz, chcą mieć pewność, co do tych wojennych działań i ich skutkow. 

BBC wykryła i upubliczniła to, że Rosja zajmuje tereny i buduje tam fortyfikacje takie, aby czołgi wojsk ukraińskich nie mogły tego łatwo pokonać. 

Wszystkie tereny zajęte i uznane jako Rosja, mają taką fortyfikację,  Krym jest tak zabezpieczony również.  Chociaż Brytyjczycy  nie podejrzewają ,  że  Ukraińcy zaatakują czołgami Krym.  W opinii ekspertów jest to dobre i trwałe zabezpieczenie.
Nie wiem dlaczego nikt  o tych fortyfikacjach nie wspominal,  w końcu  to nie jest chyba tajemnicą.
https://www.bbc.com/news/world-europe-65615184


Ciekawe jakie polityczne następstwa będą  wynikiem tej nowej  wiedzy  o wojnie ukraińskiej.