Co w świecie mówią o relacjach polsko-rosyjskich... Szef rosyjskiego parlamentu proponuje wprowadzenie zakazu ruchu ciężarówkom z Polski, mówi, że Warszawa jest winna Moskwie miliardy.

MOSKWA (Reuters) – Najwyższy prawodawca w Rosji wezwał w niedzielę do wprowadzenia zakazu przejazdu  polskim ciężarówkom  tranzytem przez terytorium Rosji i aby Polska zrekompensowała Moskwie finansowo to, co powiedział, było sowiecką odbudową wschodnioeuropejskiego kraju po drugiej wojnie światowej.

W komentarzach, które z pewnością pogłębią spór z Warszawą, Wołodin powiedział, że Polska istnieje jako państwo tylko „dzięki naszemu krajowi”, powiedział, że Warszawa powinna zapłacić Rosji ponad 750 miliardów dolarów, aby zrekompensować  sowieckie inwestycje w Polsce  po drugiej wojnie światowej.

Powiedział, że Polska powinna również oddać ziemie, które otrzymała po wojnie.

W oświadczeniu Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, powiedział, że Polska musi zostać ukarana za „zdradę pamięci historycznej” o wyzwoleniu kraju przez Związek Radziecki z nazistowskich Niemiec .

Wołodin powiedział, że komisja parlamentarna rozpocznie rozważania nad zakazem wjazdu polskich ciężarówek na terytorium Rosji już w poniedziałek. Powiedział, że takie posunięcie spowodowałoby w Polsce znaczny ból finansowy i utratę miejsc pracy.

Napięte stosunki rosyjsko-polskie uległy dalszemu pogorszeniu od czasu wojny na Ukrainie ze względu na to,  co Moskwa nazywa „specjalną operacją wojskową”, w której Warszawa zajmuje pozycję jednego z kluczowych sojuszników Kijowa.

W zeszłym miesiącu Rosja obiecała, że ​​ostro zareaguje na nielegalne zajęcie przez Polskę szkoły  przy  rosyjskiej ambasadzie w Warszawie, co nazwano  rażącym naruszeniem Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

W marcu 2022 r. Polska poinformowała, że ​​wydala 45 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o pracę dla moskiewskich służb wywiadowczych.

Na jego uwagi z Warszawy nie było natychmiastowej reakcji.

(Raportowane przez Reuters; Edytowane przez Andrew Osborna)

https://www.msn.com/en-ca/news/world/russian-parliament-chief-proposes-polish-truck-ban-says-warsaw-owes-moscow-billions/ar-AA1bt64q?ocid=msedgntp&pc=U531&cvid=f28f4cf8ab2d4739b1c9ca26380a6df6&ei=16