Chodzi o czystą wodę, pitną, a nie to co się "leje" na NEonie. ;) Woda dla człowieka jest niezbędna do życia, a czasami jej picie bywa groźniejsze od niejednej szczepionki.

Czy może zabraknąć świeżej, czystej wody?
SGS* definiuje czystą, bezpieczną wodę jako „wodę, która nie zaszkodzi, jeśli wejdziesz z nią w kontakt”. Kiedy mówimy o czystej wodzie, często mamy na myśli wodę pitną, ale ważne jest również, aby woda do wszelkiego użytku domowego była czysta. 

Podczas gdy na naszej planecie jako całości może nigdy nie zabraknąć wody, ważne jest, aby pamiętać, że czysta słodka woda nie zawsze jest dostępna tam, gdzie ludzie jej potrzebują  i właśnie  tej wody może zabraknąć.  W rzeczywistości połowę światowych zasobów słodkiej wody można znaleźć tylko w sześciu krajach. Ponad miliard ludzi żyje bez wystarczającej ilości bezpiecznej, czystej wody.

Narażenie na zanieczyszczenia znajdujące się w tej wodzie może powodować choroby, od zaburzeń żołądkowo-jelitowych po zwiększone ryzyko raka. Efekty uboczne – takie jak rzadsze kąpiele , gdy ludzie nie mogą ufać swojej wodzie – obejmują proliferację (narośla) lub pogorszenie infekcji skóry, egzemy, łuszczycy i innych chorób skóry.

Ponad 2 miliardy ludzi żyje w krajach cierpiących na niedostatek wody, co prawdopodobnie pogorszy się w niektórych regionach w wyniku zmiany klimatu i wzrostu liczby ludności. A to oznacza, że na świecie 2 miliardy ludzi korzysta ze źródła wody pitnej zanieczyszczonej odchodami. Skażenie mikrobiologiczne wody pitnej w wyniku zanieczyszczenia odchodami stanowi największe zagrożenie dla użyteczności wody pitnej.

Najważniejsze zagrożenia chemiczne w wodzie pitnej wynikają z arsenu, fluoru lub azotanów, a pojawiające się zanieczyszczenia, takie jak farmaceutyki, pestycydy, substancje per- i polifluoroalkilowe,  oraz mikrodrobiny plastiku także  budzą niepokój opinii publicznej. 

W  wodzie z pralek, które trafiają do zbiorników wodnych,  są drobinki nylonu  z ubrań, które się nie rozkładają, a są tak drobne, że nawet  nie dają się oczyścić w oczyszczalniach. 

Zanieczyszczona mikrobiologicznie;  woda pitna może przenosić choroby, takie jak biegunka, cholera, czerwonka, dur brzuszny i polio, i szacuje się, że jest przyczyną 485 000 zgonów z powodu biegunki każdego roku.

Bezpieczna i łatwo dostępna woda jest ważna dla zdrowia publicznego, niezależnie od tego, czy jest używana do picia, do użytku domowego, do produkcji żywności czy do celów rekreacyjnych. Lepsze zaopatrzenie w wodę i warunki sanitarne oraz lepsze zarządzanie zasobami wodnymi mogą pobudzić wzrost gospodarczy krajów i znacznie przyczynić się do ograniczenia ubóstwa.

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/drinking-water

*SGS ( Société Générale de Surveillance (po francusku General Society of Surveillance) to szwajcarska międzynarodowa firma z siedzibą w Genewie, która świadczy usługi w zakresie inspekcji, weryfikacji, testowania i certyfikacji. Jej 97 000 pracowników obsługuje sieć 2650 biur i laboratoriów na całym świecie. W rankingu Forbes Global 2000 w 2015,