Wojna na Ukrainie powoduje "fale uderzeniowe" w różne części świata i kreuje różne skutki. W Davos Saudyjczycy potwierdzają pozadolarowe plany handlu ropą.

„Nie ma problemów z dyskusją, w jaki sposób rozliczamy nasze ustalenia handlowe, czy to w dolarach amerykańskich, czy w euro, czy w rialach saudyjskich” – powiedział we wtorek telewizji Mohammed Al-Jadaan w wywiadzie dla Davos .

W  mediach  pojawiły się  oderwane publikacje, w których sygnalizowano, w jaki sposób Putin może "rozpętać piekło" w zachodnim systemie finansowym, żądając, aby zamiast dolarów rosyjscy eksporterzy ropy otrzymywali zapłatę w złocie, skutecznie powiązując ropę ze złotem i uruchamiając petrogold.

Wizyta prezydenta Chin, Xi Junpinga, u przywódców Arabii Saudyjskiej i spotkanie z GCC* oznaczała narodziny petrojuana. Wizyta lidera potężnego państwa na Półwyspie Arabskim  zaowocowała  powiązaniami  Chin z OPEC+ Rosja, oraz  Chiny+ OPEC +Rosja +Iran. 

Już przez kilka lat w Szanghaju w Chinach działa giełda, która wymienia chińską walutę na złoto. A  na spotkaniu  z liderami państw arabskich  ustalono, że  faktury za  węglowodory  sprzedane Chinom,  arabscy  producenci będą wystawiać  w walucie  chińskiej, czyli będzie to  temat „fakturowania renminbi” . 

Ropa GCC płynąca na wschód + fakturowanie w renminbi = świt petrojuana”.

Tak jak podaje Bloomberg, Arabia Saudyjska jest otwarta na rozmowy o handlu walutami innymi niż dolar amerykański, według informacji ministra finansów królestwa.
„Cieszymy się bardzo strategicznymi relacjami z Chinami i cieszymy się tymi samymi strategicznymi relacjami z innymi narodami, w tym z USA, i chcemy je rozwijać z Europą i innymi krajami, które chcą i są w stanie z nami współpracować” – powiedział Al-Jadaan.

Administracja Bidena nie jest zbyt  wysoko w planowaniu strategicznym Królestwa Arabów. Różne sygnały pokazują, że następuje  "ranek i świt dla petrojuana, a wieczór i zmierz dla petrodolara." 


=================

*Gulf Cooperation Council
Rada Współpracy Państw Arabskich Zatoki Perskiej, znana również jako Rada Współpracy Zatoki Perskiej, jest regionalną, międzyrządową, polityczną i gospodarczą unią obejmującą Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar, Arabię ​​Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

https://www.zerohedge.com/energy/poszar-was-right-saudis-admit-non-dollar-oil-trade-plans-davos

https://thedeepdive.ca/zoltan-pozsar-gold-at-3600-is-not-improbable-if-us-refill-reserves-with-russian-oil/

https://www.kitco.com/news/2022-12-07/If-Russia-accepts-gold-for-oil-gold-price-doubles-to-3-600-says-Credit-Suisse-s-Zoltan-Pozsar.html