Grupa badawcza utworzona w Kalifornii szacuje, że czarnoskórym mieszkańcom tego stanu należy się odszkodowanie w wysokości 569mld. USD.

Prawie 6,5 procent mieszkańców Kalifornii, czyli około 2,5 miliona, identyfikuje się jako osoby czarnoskóre lub Afroamerykanie. 

Kalifornia zrobiła ten pierwszy krok wraz ze swoją dziewięcioosobową grupą zadaniową utworzoną w czerwcu 2021 r. Od tego czasu rozpoczęła dochodzenie w sprawie długiej historii systemowego rasizmu w tym stanie, opublikowała obszerny raport i wstępnie wyceniła rozwiązanie problemu dyskryminacji mieszkaniowej na 569 miliardów dolarów, lub 223 200 USD na każdego kwalifikującego się Kalifornijczyka, który pochodzi od zniewolonych Afrykanów.

Praca grupy zadaniowej ds. reparacji, która została utworzona na mocy ustawy podpisanej przez gubernatora Gavina Newsoma w 2020 r. — oraz potencjalne wypłaty — stanowią największy wysiłek w zakresie reparacji w najnowszej historii.
Dziewięcioosobowy panel doszedł do wniosku, że czarnym Kalifornijczykom, których przodkowie przebywali w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku, należy się każdemu  po 223 200 dolarów z powodu praktyk dyskryminacji mieszkaniowej stosowanych w latach 1933-1977, donosi New York Times.

„Patrzymy na reparacje i na skalę, która jest największa od czasów Rekonstrukcji” – powiedział „Timesowi” Jovan Scott Lewis, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który jest jednym z dziewięciu członków  grupy badawczej.

Grupa zadaniowa ma nadzieję zmniejszyć różnicę w zamożności między białymi i czarnymi Kalifornijczykami.
W całym kraju czarne gospodarstwa domowe mają medianę majątku wynoszącą 24 100 USD rocznie, co blednie w porównaniu z białymi gospodarstwami domowymi, w których mediana bogactwa wynosi 188 200 USD, zgodnie z najnowszym badaniem finansów konsumenckich Rady Rezerwy Federalnej, cytowanym przez gazetę.

Rząd często oferował czarnym właścicielom domów mniej pieniędzy niż te, które płacili za zakup swoich domów i zmuszał ich do opuszczenia, donosi Times.

Oprócz dyskryminacji mieszkaniowej panel skupił się na czterech innych obszarach do zbadania – masowych więzieniach, niesprawiedliwych konfiskatach mienia, dewaluacji czarnych firm i ochronie zdrowia.

Grupa Zadaniowa ds. Odszkodowań opublikuje raport z ostatecznymi kwotami w dolarach w przyszłym roku.
Jednak dziewięciu członków – którzy od miesięcy przeprowadzają wywiady i zbiera dane – może jedynie przedstawiać rządowi zalecenia.
Ustawodawca Kalifornii musi zdecydować, co zrobić z tymi zaleceniami i czy udzielić politycznego wsparcia i funduszy na dystrybucję reparacji dla potomków czarnych zniewolonych mieszkańców.
Panel ocenia również, w jaki sposób można zapewnić odszkodowania. Według Timesa opcje obejmują bezpośrednie płatności gotówkowe lub czesne i dotacje mieszkaniowe.

W ciągu dwóch lat, odkąd ogólnokrajowe protesty na rzecz sprawiedliwości społecznej nastąpiły po zabójstwie George'a Floyda, Kalifornia podjęła największy jak dotąd w kraju wysiłek, aby zbadać konkretną rekompensatę dla czarnych obywateli, aby zająć się trwałymi skutkami ekonomicznymi niewolnictwa i rasizmu.

Dziewięcioosobowa grupa zadaniowa ds. odszkodowań spędziła miesiące podróżując po Kalifornii, aby dowiedzieć się o pokoleniowych skutkach rasistowskiej polityki i działań. Grupa, utworzona na mocy ustawy podpisanej przez gubernatora Gavina Newsoma w 2020 r., ma w przyszłym roku opublikować raport dla prawodawców w Sacramento, przedstawiając zalecenia dotyczące odszkodowań na szczeblu stanowym.

https://www.nytimes.com/2022/12/01/business/economy/california-black-reparations.html