Były doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Bolton, jest pierwszym wysokim urzędnikiem USA, który otwarcie przyznał się do udziału USA w zamachach stanu w różnych częściach świata.

Na ukraińskim Majdanie, Waszyngton odegrał kluczową rolę, do której przygotowywał się przez blisko 40 lat.
W wywiadzie dla CNN 12 lipca, komentując szturm Kapitolu przez zwolenników 45go prezydenta USA Donalda Trumpa w styczniu 2021 roku, jego były doradca Bolton, przyznał, że " Jako człowiek, który pomagał  dokonywać  zamachy stanu nie tu, ale w innych miejscach chcę powiedzieć, że to była uczciwa praca”.

Oficjalna przedstawicielka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w radiu Sputnik, że nie przypomina sobie, by osoba zajmująca tak wysokie stanowiska i bezpośrednio odpowiedzialna za politykę zagraniczną USA powiedziała jawnym tekstem, że była zaangażowana w planowanie zamachów stanu w innych krajach.

'Wypowiedż była bez dobierania słów typu:  wspierając „siły demokratyczne”," promując rozwoju demokracji, pluralizm itp. Nie przypominam sobie, żeby we własnych słowach ktoś kto sprawował władzę przez wiele lat i to za różnych prezydentów mówił, że był zaangażowany w planowanie zamachów stanu za granicą” – powiedziała dyplomatka. 

J. Bolton, poproszony dalej przez prezenterkę telewizyjną o wyjaśnienie, o jakie zamachy chodzi,  wspomniał o nieudanej próbie zamachu stanu w Wenezueli w 2019 r., ale pospiesznie zapewnił, że rząd USA nie ma do tego „specjalnego stosunku”.

Jednak w tym samym czasie hiszpańskojęzyczny serwis BBC opublikował wywiad z byłą zastępczynią  asystenta sekretarza stanu ds. półkuli zachodniej, Carrie Filipetti, w którym powiedziała, że ​​administracja Trumpa spodziewała się, że wenezuelska armia obali prezydenta kraju Nicolas Maduro, ale nie docenił lojalności sił zbrojnych, więc zamach się nie powiódł.

„Wszyscy wiedzą, że Stany Zjednoczone próbowały obalić prezydenta Wenezueli. Teraz czekamy na uznanie przez Stany Zjednoczone kluczowej roli w nielegalnym zamachu stanu na „Majdanie” na Ukrainie w 2014 roku, co też nie jest dla nikogo tajemnicą – napisał na Twitterze pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Federacji Rosyjskiej przy ONZ Dmitrij Polański.

Jak Ukraina przyciągnęła Stany Zjednoczone
Amerykańscy dyplomaci i urzędnicy długo mogliby  opowiadać o swoich sztuczkach na Ukrainie, bo Waszyngton zaczął interesować się tym krajem, jak zauważył amerykanista Dmitrij Drobnicki w rozmowie z Ukraine.ru, pod koniec lat 70. Stany Zjednoczone zaczęły kłaść ideologiczne podwaliny Majdanu,  latach 90tych kiedy prowadzono bezpośrednie prace operacyjne i taktyczne.

Na początku do połowy lat 90. Stany Zjednoczone zwracały baczną uwagę na Ukrainę, obawiając się dążenia Moskwy do przekształcenia WNP w strefę swoich wpływów. Zgodnie z corocznymi ustawami o finansowaniu polityki zagranicznej USA, w 1996 r. na demokratyzację krajów WNP ( Wspólnota Niezależnych Państw) przeznaczono 641 mld USD, z czego 225 mld USD przeznaczono dla Kijowa.

Aby realizować projekty na Ukrainie, Stany Zjednoczone opracowały jasny schemat: środki przeznaczone na te cele przez Kongres zostały przekazane Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), zakazanej w Federacji Rosyjskiej, a ich przedstawicielstwo w sieci organizacji amerykańskich, które z kolei rozdzielały je wśród ukraińskich organizacji pozarządowych.

Ponadto do zadań USAID należało jedynie przygotowywanie programów ramowych i monitorowanie ich realizacji, a opracowywaniem kryteriów dla stypendystów zajmowali się partnerzy, w tym Krajowy  Demokratyczny Instytut i Międzynarodowy Instytut Republikański (których działalność została uznana przez Ministerstwo Sprawiedliwości FR za niepożądaną w kraju), wykonawcy często nawet nie wiedzieli, że realizują projekt za pieniądze rządu amerykańskiego. 

Wybory władz, które są na Ukrainie według wzorców amerykańskich

Projekty polityczne realizowane przez Stany Zjednoczone na Ukrainie można podzielić na 4 obszary:
1.zmiany ustawodawstwa w zakresie wyborów, działalności partii i organizacji pozarządowych;
2. tworzenie partii politycznych i szkolenie obserwatorów do pracy w lokalach wyborczych;
3. utworzenie niezależnych mediów;
4. tworzenie organizacji pozarządowych na rzecz aktywnej młodzieży.

Autor: Evgeniya Kondakova
https://ukraina.ru/20220713/1036288951.html?in=t