Uczelnia amerykańska: Harvard Kennedy School publikuje, regularnie co tydzień, własne analizy polityczne Russia Matters, czyli Sprawy Rosji, oto Aug. 5-12, 2022

1.Rosja i Ukraina nadal były zaangażowane w grę, która wydawała się być w tym tygodniu grą nuklearną, wielokrotnie oskarżając się nawzajem o przeprowadzanie ataków na terytorium elektrowni atomowej w Zaporożu, która jest kontrolowana przez siły rosyjskie, ale obsługiwana przez ukraińskich specjalistów. Część obiektu została „poważnie uszkodzona”, a jeden z reaktorów został zmuszony do wyłączenia z powodu ostrzałów, jak twierdzi operator ukraińskich elektrowni jądrowych. Ostrzał  trwał nawet po tym, jak Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołane 11 sierpnia w celu rozwiązania kryzysu nie zakończyło się sukcesem, a następnie Rosja odrzuciła propozycję demilitaryzacji tego obszaru.

2.Rosja zwerbowała wystarczającą liczbę ochotników do walki na Ukrainie, aby utworzyć 40 batalionów, nowy korpus wojskowy: wysiłki władz rosyjskich na rzecz rekrutacji ochotników do walki na Ukrainie w celu zrekompensowania znacznych strat personelu bojowego w służbie czynnej zaowocowały wystarczającą liczbą chętnych do utworzenia 40 batalionów , poinformował Kommiersant. Według brytyjskiego wywiadu niektóre z tych jednostek ochotniczych, które są formowane w poszczególnych regionach i obejmują więźniów ułaskawionych w zamian za zgodę na walkę, prawdopodobnie zostaną włączone do nowo utworzonego 3go Korpusu Armii.

3.USA zobowiązują się do największego jak dotąd pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy: Waszyngton wyśle ​​1 miliard dolarów dodatkowej pomocy wojskowej do Kijowa, w tym amunicję do HIMARS i systemów przeciwpancernych, co stałoby się największym pojedynczym spadkiem od początku wojny, FT poinformowało 8 sierpnia. W ramach oddzielnego projektu 26 krajów zachodnich zobowiązało się do przekazania Ukrainie, sprzętu i szkoleń w wysokości 1,55 miliarda dolarów podczas konferencji darczyńców 11 sierpnia.

4.Poparcie dla przyłączenia się do Rosji jest chłodne w okupowanych częściach Zaporoża i Chersonia: rosyjskie władze potajemnie przeprowadziły ankietę wśród mieszkańców okupowanych terytoriów w ukraińskich regionach Zaporoża i Chersonia, aby stwierdzić, że tylko około 30% tych mieszkańców popiera integrację swoich regionów z Rosją. Równy odsetek respondentów sprzeciwiał się temu pomysłowi, poinformowała Meduza 6 sierpnia. Mimo to prorosyjska administracja w obwodzie chersońskim wydała 8 sierpnia dekret przewidujący referendum w sprawie przystąpienia do Rosji. Tymczasem siły rosyjskie i ukraińskie szykują się podobno do poważnych walk w tym południowym regionie.

5.Bank Rosji spodziewa się, że w 2024 r. produkcja gospodarcza Rosji zacznie rosnąć: bazowy scenariusz banku, zaktualizowany 11 sierpnia, przewiduje skurczenie się rosyjskiej gospodarki w 2022 r. (PKB ma spaść o 4-6%) i w 2023 r. ( PKB ma spaść o 1-4%, ale potem powrócić do wzrostu w tempie 1,5-2,5% w 2024 roku. Inflacja obniży się do 5-7% w 2023 roku, zgodnie z tym scenariuszem.

6. Eksport Chin do Rosji prawie powrócił do poziomu sprzed inwazji. Według chińskich statystyk celnych cytowanych przez Bloomberg, w lipcu wzrosły one o ponad jedną trzecią, osiągając 6,7 miliarda dolarów. Eksport Rosji do Chin, który gwałtownie wzrósł w maju-czerwcu, utrzymał się niemal na czerwcowym poziomie 10 mld USD. Według MAE Rosja była również największym pojedynczym źródłem dostaw ropy naftowej do Chin w maju i czerwcu.
russiamatters.org/news