Pogłębiaj się przepaść między USA a Rosją. Moskwa ostrzegła w piątek Waszyngton przed umieszczaniem tego kraju na liście „państwowych sponsorów terroryzmu”.

Rosja ostrzega USA przed  konsekwencjami w rosyjsko-amerykańskiej  dyplomacji, jeśli Rosja zostanie uznana za państwowego sponsora terroryzmu  przez  Kongres USA.

W rozmowie z agencją TASS News,  dyrektor północnoamerykańskiego departamentu rosyjskiego MSZ Aleksander Darchijew stwierdził, że takie posunięcie  pogorszy stosunki dyplomatyczne między obiema stronami. Następnie oskarżył USA o deptanie prawa międzynarodowego stosując praktyki dyplomatyczne „tabu” na temat  własnych  działań terrorystycznych. 

W tym kontekście należy  wspomnieć o inicjatywie legislacyjnej, która jest obecnie dyskutowana w Kongresie, aby ogłosić Rosję „państwowym sponsorem terroryzmu” – powiedział rosyjski urzędnik.

„Jeśli zostanie przyjęty, oznaczałoby to, że Waszyngton musiałby przekroczyć punkt bez powrotu, z najpoważniejszymi ubocznymi szkodami w dwustronnych stosunkach dyplomatycznych, aż do ich obniżenia lub nawet zerwania. Strona amerykańska została ostrzeżona” – dodał Darchaiew.

Szef rosyjskiego resortu spraw zagranicznych dodał, że chciałby powstrzymać się od "hipotetycznych spekulacji" na temat rozważań Waszyngtonu. Dodał: „Nie chciałbym wdawać się w hipotetyczne spekulacje na temat tego, co jest możliwe, a co nie jest możliwe w obecnej burzliwej sytuacji, gdy ludzie Zachodu pod przywództwem Stanów Zjednoczonych deptali prawo międzynarodowe i stosowali absolutne tabu w praktyce dyplomatycznej”.

Rosja w pierwszych dniach wojny wystosowała podobne ostrzeżenie poprzez wypowiedź rzeczniczki moskiewskiego MSZ Marii Zacharowej, mówiąc, że zachodnie sankcje wobec Rosji „osiągnęły linię, po której zaczynają się punkty bez powrotu”.
Dzieje się tak, gdy dwóch senatorów USA starało się uchwalić prawo wyznaczające Rosję jako państwowy sponsor terroryzmu. 
Senatorowie wcześniej odwiedzili Ukrainę w czasie prawie półrocznej wojny, która spustoszyła były naród sowiecki. Oczekuje się, że krok ten wywoła ogromne reperkusje, ponieważ stanie się największym odepchnięciem USA przeciwko Rosji w obliczu trwającego konfliktu w Europie Wschodniej.

Warto wspomnieć, że w czwartek Łotwa nad Bałtykiem nazwała Rosję państwowym sponsorem terroryzmu w związku z konfliktem, dalej wzywając swoich zachodnich partnerów do nałożenia bardziej kompleksowych kar.
.
https://www.republicworld.com/world-news/russia-ukraine-crisis/russia-warns-us-of-no-return-to-diplomacy-if-branded-as-state-sponsor-of-terrorism-articleshow.html