Na świecie i w Polsce jest nastrój wojennego napięcia, "wejdą, nie wejdą", groźby pod adresem Rosji i Putina, a także pomysły, jak można zaszkodzić Rosji i unieszkodliwić Nord Stream 2.

Problem w tym, że  NS2  jest w połowie  europejską własnością. W październiku 2012 r. udziałowcy Nord Stream zapoznali się ze wstępnymi wynikami studium wykonalności trzeciej i czwartej nitki gazociągu i doszli do wniosku, że ich budowa jest ekonomicznie i technicznie wykonalna. Później projekt budowy trzeciej i czwartej struny stał się znany jako Nord Stream 2. W kwietniu 2017 r. spółka Nord Stream 2 AG podpisała umowy finansowania projektu gazociągu Nord Stream 2 z ENGIE, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper i Wintershall. Tych pięć europejskich firm energetycznych zapewniło długoterminowe finansowanie 50 procent całkowitego kosztu projektu.

Jeżeli chodzi o  tą  rosyjsko-niemiecką  kooperację  w zakresie surowców energetycznych, to się ona datuje od czasu  NRD, bo pierwsze podpisy  i umowy podpisano w 1968 roku, a potem umowę rozszerzano i  poszerzano pole kooperacji  o dalsze  państwa  Europy. Gaz ziemny jest eksportowany do Niemiec od 1973 roku. Verbundnetz Gas i Ruhrgas były pierwszymi firmami, które otrzymały dostawy gazu w Niemczech Wschodnich i Zachodnich. Niemcy są dziś największym odbiorcą rosyjskiego gazu na świecie, a niemieckie firmy realizują liczne projekty wspólnie z Grupą Gazprom.
W 1986 roku weszły w życie umowy jamburskie między ZSRR a państwami członkowskimi Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, były to umowy o wspólnym zagospodarowaniu złoża jamburskiego. Do 1989 roku Verbundnetz Gas odbierał rosyjski gaz w zamian za budowę obiektów oraz dostarczanie sprzętu i rur z NRD, w szczególności na budowę magistrali gazowej Jamburg – Zachodnia Granica ZSRR.Nord Stream 2 AG to spółka projektowa powołana w celu planowania, budowy i późniejszej eksploatacji rurociągu Nord Stream 2. Firma ma siedzibę w Zug w Szwajcarii i należy do Gazprom International Projects , spółki zależnej od Gazpromu . Gazprom jest największym dostawcą gazu ziemnego na świecie, odpowiadającym za ok. 15 proc. światowej produkcji gazu. Siedziba zarządu Nord Stream 2  rekrutuje  do pracy fachowców z całej Europy. https://www.gazprom.com/careers/ 

Umowę Nord Stream 2 gas pipeline project, podpisano 24 kwietnia 2017roku, a podpis złożyli:  Maarten Wetselaar, Klaus Schaefer, Mario Mehren, Alexey Miller, Gerhard Schroeder, Isabelle Kocher, Gerard Mestrallet, Rainer Seele, and Matthias Warnig. ( Na czołowym zdjęciu) 

 Spółka jest właścicielem największego na świecie systemu przesyłowego gazu o łącznej długości 171,2 tys. km. Gazprom sprzedaje ponad połowę swojego gazu odbiorcom rosyjskim i eksportuje gaz do ponad 30 krajów.  https://community.oilprice.com/topic/24201-nordstream2/page/2/

Popularna propaganda  wiąże cenę gazu z  ograniczoną  ilościa podaży gazu z Rosji. Propaganda  jest obliczona na bezmyślność słuchaczy, którzy  robią zakupy i  z doświadczenia wiedzą jak kształtują się ceny  towarów w sklepach. Problem w tym, że gaz nie jest towarem ze sklepowej połki. Rosja może dostarczyć tylko tyle gazu ile jest zamówiono i ile klienci są  gotowi gazu kupić i za ten gaz zapłacić. Gaz nie może leżeć na półce i czekać na klienta. Odbiorcy, którzy mają umowy nie narzekają, tzn. problemu z dostawami nie ma. Cana gazu jest kształtowana na glełdzie, gdzie właściwie gazu nie ma, ale są kupujący ten gaz i ci co gaz mają i go do sprzedaży oferują, a to nie tylko chodzi o Rosję, ale też kraje ktore należą do OPEC  oraz inni producenci węglowodorów.

Jak podaje TASS, 30 lipca 2021, Rosja zajęła drugie miejsce wśród krajów pod względem eksportu ropy i produktów naftowych do Stanów Zjednoczonych. W maju tego roku  dostarczyła 26,17 mln baryłek paliwa, co wynika z materiałów Administracji Informacji Energetycznej Departamentu Energii USA. To jest historyczne maksimum pod względem wielkości rosyjskich dostaw.Ostatni rekord zanotowano w maju 2009 roku. Wtedy Rosja dostarczyła do Stanów Zjednoczonych ropę i produkty naftowe w ilości 25,08 mln baryłek.  Stąd stanowisko prezydenta Bidena w sprawie NS2 ma też drugą stronę, a więc nie  chodzi tu tylko o Ukrainę.

 Pierwsze miejsce w dostawie  produktów  naftowych  dla USA w maju 2021 r. zajęła Kanada (125,75 mln baryłek), trzecie – Meksyk (22,56 mln baryłek).

Niemcy stają się największym hubem i dystrybutorem gazu na Europę. Rosja będzie zarabiać  na tej dostawie i bedzie to robić co zawsze robi; będzie kupować  głównie od Niemców, ale też u innych europejskich producentów,  maszyny, samochody i inne nowoczesane i modne towary, czyli te pieniądze w dużej mierze, wrocą z powrotem do Europy. Polacy nie są znani w świecie ze znajomości  ekonomicznych kalkulacji i  umiejętności robienia interesów.