Święta, mijanie czasu, odliczania noworoczne nastrajają nostalgicznie. W związku z tym pojawiło się szereg wspomnień i wywiadow dotyczących przeszłości, a szczególnie rozpadu ZSRR.

"Trzydzieści lat temu, 25 grudnia 1991 roku, zniknął Związek Radziecki. Zimna wojna, która groziła nuklearnym Armagedonem, zakończyła raczej jękiem niż hukiem. Jako osoba, która entuzjastycznie pracowała dla Ronalda Reagana, była to wizja, o której marzyłem, ale której nie spodziewałem się zobaczyć. W Boże Narodzenie miałem szczęście stanąć na moskiewskim Placu Czerwonym i patrzeć, jak sowiecka flaga po raz ostatni spadła na Kreml". Tak wspomina  Graham Allison - polityk czasów prezydenta Regana. https://nationalinterest.org/feature/good-news-russian-front-198530

Sprawa nie jest taka oczywista  z upadkiem sowieckiego państwa. Sondaż przeprowadzony w 2020 r. przez niezależne Centrum Lewady wykazał, że dwie trzecie Rosjan tęskniło za ZSRR i podało „stabilność, porządek i zaufanie do jutra” jako kluczowe cechy społeczeństwa, które było. Podobna proporcja wyrażała przekonanie, że tego upadku można było uniknąć.

Gorbaczew też to widzi inaczej.  https://www.rferl.org/a/russia-gorbachev-putin-us-ukraine-ussr/31625526.html

Stany Zjednoczone stały się „aroganckie i pewne siebie” po upadku Związku Radzieckiego, powiedział Michaił Gorbaczow w wywiadzie opublikowanym w przeddzień 30. rocznicy jego rezygnacji z funkcji prezydenta ZSRR. 
90-letni Gorbaczow powiedział, że na Zachodzie panował triumfalny nastrój, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.
Były prezydent ZSRR powiedział państwowej agencji prasowej RIA Novosti w wywiadzie opublikowanym 24 grudnia, że ​​Kreml miał słabą pozycję przetargową, ponieważ upadek Związku Radzieckiego w 1991 roku wywołał chaos gospodarczy.
„Jak w takiej sytuacji można oczekiwać równych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, z Zachodem?” - powiedział Gorbaczow. „To pierwsza rzecz. Po drugie, nie mniej ważne, jest triumfalny nastrój na Zachodzie, zwłaszcza w USA. Arogancja i pewność siebie uderzyły im do głów.”
Gorbaczow obwiniał amerykańskie pragnienie „zbudowania nowego imperium” za bieżące spory o NATO i Ukrainę.
Z zadowoleniem przyjął jednak zbliżające się rozmowy o bezpieczeństwie między Moskwą a Waszyngtonem, spowodowane rozbudową rosyjskiego wojska w pobliżu jej granicy z Ukrainą.
„Mam nadzieję, że będzie dobry wynik” – powiedział.

Gorbaczow zrezygnował z funkcji prezydenta Związku Radzieckiego 25 grudnia 1991 r., kilka dni po tym, jak przywódcy Białorusi, Rosji i Ukrainy powiedzieli, że ZSRR już nie istnieje.

Dmitri Gordon, ukraiński dziwnnikarz, przeprowadził szereg wywiadów z politykami  z okresu rozpadu ZSRR. Jednym z nich był  Witold Fokin. Fokin był jednym z autorów i sygnatariuszy Porozumień Białowieżskich, które skutecznie zakończyły Związek Radziecki i założył Wspólnotę Niepodległych Państw. Potem pelnił funkcje premiera i vicepremiera  Ukrainy. 

 Zgodnie z tym co on mówi, to Porozumienie Białowieżskie  wyglądały inaczej niż  ostatecznie  to  zostało opublikowane. Według niego, orginalnie zakładano aby zostawić republikom wspólną walutę i wspólną obronę.  Jak podają, orginalny dokument zaginął i ZSRR rozpadł się tak jak się rozpadł. 

Wspominając  przeszłość  z tego okresu, to na Ukrainie było powszechne przekonanie, że Ukraina utrzymuje Rosję i istniała wiara, że kiedy Ukraina stanie się  niepodległa to poziom życia Ukraińców niebywale wzrośnie. Nikt nie analizował powiązań kooperacyjnych, ani zależności gospodarczych, ktore dały o sobie znać po rospadzie ZSRR. Politycy ukraińscy nie mogą odżałować tego, że pozbyli się broni jądrowej.  Posiadanie takiej broni podnosi statut państwa. ;) 

Dzisiaj jak wiadomo, to dochód narodowy na mieszkańca w  Rosji jest 2,5X  razy wyższy niż na Ukrainie a  na ten wskaźnik na Białorusi  2X wyższy na  niż na Ukrainie. Nie  wspominając o ukraińskim zadłużeniu. 

Białoruś nie mając dostępu do morza jest słynna z przetwórstwa rybnego,  handlu rybami; łososiem i śledziami, a nie mając żadnych bogact naturalnych  sprzedaje za granicę  przetwory ropy naftowej. ;D Białoruskie drogi są  w doskonałum stanie, znacznie lepsze niż rosyjskie, a  ukraińskie drogi są w stanie rozpaczliwym.

Do Rosji emigrują obywatele wszystkich byłych republik; legalnie i nielegalnie, głównie w poszukiwaniu pracy; są to Rosjanie mieszkający w byłych republikach, ale nie tylko oni. 
https://en.wikipedia.org/wiki/Immigration_to_Russia  

Rosja ma poważny problem z nielegalną imigracją. Urzędnicy szacują, że w Rosji jest 10-12 milionów zagranicznych pracowników, z których siedem milionów lub więcej nie ma formalnego pozwolenia na pobyt lub pracę.
https://www.bbc.co.uk/worldservice/specials/119_wag_climate/page9.shtml
  
We wszystkich republikach, po ustanowieniu niezależnych i niepodległych państw, rodziły się oszustwa i skandale.

Przykładem może być  kradzież  pieniędzy w Mołdawii. W 2014 roku z trzech mołdawskich banków: Banca de Economii, Unibank i Banca Socială zniknął 1 miliard dolarów. Oszustwo bankowe w Mołdawii było skoordynowanym wysiłkiem, w którym wszystkie trzy banki pracowały razem w celu uzyskania jak największego finansowania kredytowego z banków bez żadnego oczywistego uzasadnienia biznesowego. Ilan Shor, mołdawski biznesmen, „zaplanował” oszustwo. Shor był prezesem zarządu w Banca de Economii (Bank Oszczędnościowy) do 28 listopada 2014 r. 
https://en.wikipedia.org/wiki/2014 

Oprócz  przestępczych  skandali  w kilku byłych republikach  zaistniał  nacjonalizm,  który  stał się nawet  zagrożeniem  dla Rosji i państw zachodnich. 
Generalnie  drenaż  specjalistów i  emigracje  na Zachód,  skandale spowodowały, że żadna z  republik radzieckich nie stała się  przykładem  rozwoju  społeczno-gospodarczego.