Dla Pani Prezydentki wyklad ekonomii...

Dochód Narodowy  Brutto  (PKB)to jest suma wszystkich wytworzonych wartości w danym państwie w ciągu jednego roku. Jest to produkcja rolna, produkcja przemysłowa, budownictwo , usługi  i wszystkie inne  NOWE  rzeczy wyprodukowane .
 
 
Dochód Narodowy Netto,(PKN) jest to wartość Dochodu Narodowego Brutto pomniejszona o WARTOSC  Przeniesioną  z roku poprzedniego, lub lat poprzednich.  Do tego zaliczają się zapasy, jakie użyto do produkcji bieżącej, bo one były wyprodukowane w latach poprzednich i już je raz liczono; może to być ziarno do zasiewu, mogą to być cegły i cement, oraz niedokończona w latach poprzednich PRODUKCJA W TOKU.
 
 
Jak się drukuje pieniądze, czyli emisja gotówki. 

Nowe pieniądze pojawiają się na rynku jako kredyt, czyli jest to popularnie nazywane " pieniądze z powietrza".Komu jest to potrzebne? A to jest potrzebne  każdemu producentowi, aby rozpocząć produkcję. Rolnik musi wynająć ludzi do pracy i im płacić, zanim będzie mógł sprzedać swoje zbiory. Fabryka pracuje podobnie, musi kupić materiały do produkcji zanim wypuści na rynek nowe produkty. Budowlaniec musi wynająć maszyny, wynająć ludzi, kupić teren do budowy, zanim cokolwiek zbuduje i sprzeda. Jednym słowem, ilość nowych pieniędzy, to wartość Dochodu Narodowego Netto.Pojawiają się one w miarę wzrostu produkcji rocznej. Im większa produkcja tym pieniędzy jest więcej. 
 
 
Tak samo każdy obywatel, który czeka na nowy dom, nowy samochód itp. jak nie ma wystarczająco gotówki, to bierze kredyt.
Wartość DN, czyli ile należy drukować pieniędzy, zależy od kosztów  produkcji. Jeżeli trzeba ludziom mało płacić, to drukuje się mało, ale za to produkty będą tanie.
Innym czynnikiem jest wydajność pracy; jeżeli produkuje się dużo, to drukować trzeba dużo, bo będzie dużo towarów.
 
 
Jeżeli drukowanie (emisja) pieniędzy nie jest zrównowaźone z Dochodem Narodowym, to ich nadwyżka  powoduje inflację, czyli wzrost cen na wytworzone produkty. Niedomiar pieniędzy powoduje deflację, czyli spadek cen.
Jaki Polska ma wzrost DNB ( PKB)
 
 
Według globalnych modeli makro Trading Economics i oczekiwań analityków PKB w Polsce do końca 2020 r. Wyniesie 490,00 mld USD. Zgodnie z naszymi modelami ekonometrycznymi prognozuje się, że w perspektywie długoterminowej PKB w Polsce będzie kształtować się na poziomie około 550 miliardów USD w 2021 roku i 625 miliardów USD w 2022 roku.
•Dochód Narodowy przypadający na jednego mieszkańca 
Czechia
($d)" skp-na="-
‌"23,078.57 USD      
Węgry
($d)" skp-na="-
‌"16,161.98 USD      
Polska
($d)" skp-na="-
‌"15,420.91 USD
Współczynnik obciążenia demograficznego (ludność w wieku nieprodukcyjnym przypadająca na 100 osób w wieku produkcyjnym)   67
Stopa bezrobocia rejestrowanego w %  6,1 październik 2020 r.
 
 
Dochody budżetu państwa  z podatków  w mln zł  304 511,8
 
 
Wydatki budżetu państwa
w mln zł  318 266,4  styczeń-wrzesień 2020 r.
 
 
Wynik (saldo) budżetu państwa

w mln zł -13 754,6 styczeń-wrzesień 2020 r.
 
 
 
Udział krajowej produkcji i importu  w podukcji PKB.  Duży udział importu oznacza, że  ta wartość nie jest wytworzona w Polsce. To pomniejsza polski PKB i wartość tę należy odjąć od całości wartości produkcji. A jak widać na rysunku, udział jej jest wysoki.